30. duben - Čarodějnice

01.05.2021 22:20

Je tady konec dubna a s ním i oblíbený zvyk „pálení čarodějnic“, který se na mnoha místech dodržuje i v současnosti. Někde je zvykem celou noc „hlídat májku“ nebo prostě jen s přáteli posedět u ohně…Původ těchto rituálů a zvyků je prastarý a noc ze 30. dubna na 1. květen byla odedávna považován za velmi významnou a magickou…

Důležitým prvkem oslav tohoto svátku byl a zůstává oheň…
Jarní doba přinášela našim předkům mnohé radosti v podobě pravidelných rituálů a oslav. Svátky Bohyně Ostarun, svátky plodnosti a znovuzrození života v přírodě následoval svátek zvaný Beltane, jako oslava cyklu plození, zrání, rozpadu a nového plození. Tento svátek je znám také jako Filipojakubská noc či svátek svaté Valpurgy. U nás v dnešních časech znám nejvíce jako „čarodějnice“, které se slaví v noci z 30.dubna na 1.května.
Také na naší škole jsme si tento svátek připomněli povídáním o čarodějnicích, vypracováváním PL a převleky do čarodějnic, pavouků a netopýrů.